Kesintisiz Güç Kaynakları

Kesintisiz güç kaynakları ,(UPSUninterruptible Power Supply) alternatif akım elektrik enerjisi ile çalışan sistemlerdeana şebeke kaynağındaki kesintilerde sistemin enerjisiz kalmasını engelleyen, aynı zamanda şebekedeki gerilim dalgalanmalarına, yüksek veya düşük gerilimlere, gerilim çöküntülerine, elektriksel gürültüye, frekans değişiklikliklerine ve şebeke harmoniklerine karşı koruyan , stabil ve temiz enerji sağlayan elektronik cihazlardır. Bu saydığımız durumlar sistemdeki alıcıların arızalanmasına veya kullanım ömürlerinin kısalmasına neden olan durumlardır. Kısacası kesintisiz güç kaynaklarının iki temel görevi koruma ve yedekliliktir.

Ülkemizde son yıllarda büyük çaplı elektrik kesintileri yaşanmasa da bazen bölgesel bakım çalışmaları dahilinde kısa süreli elektrik enerjisi kesintileri yaşanabilmektedir. Kimi zaman da kar, yağmur, fırtına ve sel baskını, enerji nakil hatlarına yıldırım düşmesi gibi istenmeyen durumlarda yaşanan elektrik kesintileri olabilmektedir. Yine elektrik kesintileri sonunda enerjinin ,kesiciler üzerinden sisteme tekrar verilmesi anında yaşanan yüksek gerilimler de problemler oluşturabilmektedir. Bu elektrik kesintileri eğer önlem alınmaz ise iş gücü ve maddi kayıplara yol açar. İşte bu gibi kesinti durumlarında Jeneratör sistemlerinin çalışması başlayana kadar geçen zamanda kesintisiz güç kaynakları alıcıları besler.

Jeneratör sistemlerinin kurulumunun mümkün olmadığı, güneş enerjisi ile şarj olanaklarının fazla olduğu , bazen de ana şebeke beslemesinin iletim ve dağıtım sistemleri aracılığıyla ulaştırılamadığı durumlarda özellikle mobil operatörlerin baz istasyonlarında kesintisiz güç kaynakları kullanılır olmuştur.

Son yıllarda hemen her işletmenin IT cihazları ile donatılması sonucu, bu cihazların (Kablosuz acces point, yazıcı, sunucular, clientlar) hizmetlerini kesintisiz olarak sürdürmesi gerekliliği doğmuştur. Çünkü bu cihazlardaki anlık kesinti büyük veri kayıplarına bu da maddi kayıplara yol açabilmektedir. Bunun dışındaki bir çok işletmede ki özellikle sağlık sektöründe tıbbi cihazların kesintisiz hizmet vermesi gerekmektedir. Aynı şekilde web sayfalarının barındırıldığı veri merkezlerinin de her daim çalışır durumda olması gerekmektedir.

İşte bu gereklilikler sonucu askeri tesisler, mobil operatörlerin baz istasyonları, hastahaneler, hava limanları, veri merkezleri, önemli saha aydınlatmaları, büyük mağazalar, televizyon ve radyo yayını yapan merkezler, ısıtma ve soğutma cihazları vb. küçük veya büyük olmak üzere değişik güçlerde kısa zamanlı veya uzun zamanlı enerji sağlayan Kesintisiz Güç Kaynakları kullanılmaya başlanmıştır.